Cordaid Memisa

De collecte van Cordaid Memisa in het weekend van 2 en 3 februari is volledig gericht op de schrikbarende tekorten aan gezondheidspersoneel in Tanzania. In Nederland zijn er drie artsen op iedere 1000 patiënten, in Tanzania moeten 50.000 mensen het doen met één arts. Met het geld van de februari-collecte draagt Cordaid Memisa bij aan twee beroepsopleidingen verbonden aan het Sengerema ziekenhuis in Tanzania: de verpleegkundigen-school en het opleidingscentrum voor artsen.

Veel landen in sub-Sahara Afrika – zo ook in Tanzania - hebben een ernstig tekort aan medisch personeel. De oorzaken daarvoor zijn divers. In de eerste plaats is er nationaal gezien te weinig geld om voldoende gezondheidspersoneel op te leiden. En eenmaal opgeleid blijkt het moeilijk om mensen te interesseren voor een baan op het platteland. Daar ontbreekt het aan goede secundaire arbeidsvoorwaarden zoals huisvesting, mogelijkheden voor bijscholing, scholingsmogelijkheden voor de kinderen, etc. Een deel van de afgestudeerde artsen en verpleegkundigen vertrekt naar het Westen, waar ze meer kunnen verdienen. Een land als Engeland bijvoorbeeld werft openlijk onder het gezondheidspersoneel in Engelstalige Afrikaanse landen, terwijl de zo veroorzaakte uittocht niet door dat land wordt gecompenseerd.

Cordaid Memisa voert een actief beleid om tekorten in de gezondheidszorg terug te dringen. We proberen bijvoorbeeld het wonen en werken voor medisch personeel in plattelandsziekenhuizen aantrekkelijker te maken door voorzieningen als betere accommodatie, bij- en nascholing voor carrièreontwikkeling en scholing van kinderen te ondersteunen. Ook lobbied Cordaid Memisa actief voor heldere afspraken voor westerse landen met betrekking tot migratie van gezondheidswerkers.

Maar we werken ook aan uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden in Tanzania. Dat is het onderwerp van deze collecte. We ondersteunen in totaal op 4 locaties opleidingsscholen voor medisch personeel. Specifiek voor de “Sengerema Nursing School” (verpleegkundigen) en het “Sengerema Clinical Training Centre” (artsen) wordt gewerkt aan een bouwprogramma om de capaciteit van deze opleidingsscholen uit te breiden. Het is de bedoeling een nieuwe collegezaal te bouwen, de bibliotheek uit te breiden en te vernieuwen, drie extra huizen voor staf en docenten te plaatsen en extra huisvesting voor 100 studenten te realiseren.

In onze kerk is deze extra collecte op zondag 3 februari. Daarvoor vragen wij uw steun. Geeft u Tanzania een kans? Cordaid Memisa, giro 5657 te Den Haag, onder vermelding van medisch personeel Tanzania.